Historia Zakładu

Kierownicy Zakładu od 1946 r.

1946-1973 - prof. dr hab. Henryk Bukowiecki

1973-2002 - prof. dr hab. n. farm. dr h.c. Mirosława Goleniewska-Furmanowa

Prof. dr hab. n. farm. dr h. c. Mirosława Goleniewska-Furmanowa kierowała Katedrą i Zakładem Biologii i Botaniki Farmaceutycznej od 1973 do 2002 r. W latach 1972-1981 pełniła funkcję prodziekana, a następnie dziekana (1981-1987) Wydziału Farmaceutycznego. Nowatorski dorobek naukowy prof. Furmanowej obejmuje około 200 pozycji, głównie o charakterze fitochemicznym i biotechnologicznym, z czego większość została opublikowana w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Dorobek ten był realizowany przez ponad 50 lat pracy i wniósł istotny wkład w rozwój nauk farmaceutycznych w Polsce i na świecie. Tematyka prac badawczych, w pierwszym okresie działalności naukowej prof. Furmanowej, dotyczyła historii botaniki, cytologii roślin i ich klasyfikacji metodą taksonomii numerycznej. Następnie głównym kierunkiem badań naukowych stały się kultury tkankowe in vitro i biotechnologia roślin. Profesor Furmanowa, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła na Wydział Farmaceutyczny nowoczesny wówczas kierunek badań - kultury tkankowe in vitro roślin leczniczych, który z biegiem czasu stał się częścią biotechnologii roślin leczniczych.

2002-2013 - dr hab. n. farm. Olga Olszowska

2013 - do chwili obecnej - prof. dr hab. n. farm. Agnieszka Pietrosiuk

Byli pracownicy Katedry/Zakładu (2000-2015)

Prof. dr hab. n. farm dr h. c. Mirosława Goleniewska-Furman (zm. 2014 r.)
Dr hab. n. farm. Olga Olszowska
Dr n. farm. Bożena Bełdowska
Dr n. farm. Joanna Józefowicz (zm. 2010 r.)
Dr n. biol. Joanna Guzewska (zm. 2015 r.)
Dr n. farm. Hanna Olędzka
Mgr farm. Natalia Urbańska